مقالات

چطور با استفاده از صنایع دستی، هویت ایرانی را در طراحی مدرن احیا کنیم؟

صنایع دستی یکی از مهم‌ترین جلوه‌های هویت ایرانی است که در طراحی مدرن بسیار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در این نوشته می‌خواهیم در ابتدا با صنایع دستی ایرانی، پس از آن با اصول طراحی مدرن و در نهایت جایگاه صنایع دستی در طراحی مدرن آشنا خواهیم شد. اگر شما هم از علاقه‌مندان به عرصه‌ی صنایع دستی هستید تا پایان این نوشته با من همراه باشید.

صنایع دستی مشهور ایرانی

در ایران به واسطه‌ی تنوع قومیتی و فرهنگی زیادی که وجود دارد صنایع دستی دیدنی و متنوع زیادی وجود دارد که بخشی از هویت ایرانی را به نمایش بگذارد. در ادامه با تعدادی صنایع دستی مشهور ایرانی آشنا خواهیم شد.

فرش ایرانی

فرش یکی از اصیل‌ترین صنایع دستی ایرانی است که بخش‌های زیادی از هویت ایرانی را به نمایش می‌گذارد. فرش یکی از آن صنایع دستی است که حتی به عنوان اثر تاریخی هم مورد استناد قرار می‌گیرد. قدیمی‌ترین فرش ایرانی فرش پازیریک است که در دهه‌ی 90 میلادی به وسیله‌ی یک کاوشگر روس کشف شده است و نقش‌هایی از دوران هخامنشیان بر روی آن خودنمایی می‌کند.

فرش ایرانی هنر و زحمت زیادی را در دل خود جای داده است؛ از زمانی که الیاف بافت آماده و رنگرزی می‌شوند تا زمانی که هر فرش براساس آموخته‌های بافندگان در ابعاد مختلف و با وسیله‌های مختلف بافته شود زحمت‌های زیادی کشیده می‌شود. در فرش ایرانی از طرح‌ها و نقش‌های متنوعی استفاده می‌شود که هرکدام داستانی برای گفتن دارند. در بسیاری از فرش‌های دستبافتی که در میان اقوام و عشایر بافته می‌شود می‌توانید به صورت خلاصه داستان‌های آن برهه از زندگی آن خانواده را دنبال کنید. همین امر فرش دستبافت عشایری را به عجیب‌ترین داستان مصور تبدیل کرده است.

فیروزه کوبی

60 سال پیش در شهر مشهد هنری به نام فیروزه کوبی متولد شد که به مرور زمان به شهرهای دیگر منتقل شد و امروز اصفهان به عنوان یکی از مراجع اصلی تولید ظروف فیروزه کوبی شناخته می‌شود. در هنر فیروزه کوبی از خرده سنگ‌های فیروزه برای ساختن یک طرح زیبا بر روی ظرف مسی و برنجی استفاده می‌کنند. تضاد رنگی مس و فیروزه یکی از زیباترین نما‌هایی است که در بازارهای قدیمی ایران به خصوص در شهر اصفهان دیده می‌شود. البته که این هنر برای ساخت زیورآلات و جواهرات هم به کار می‌رود و جواهرات زیبایی برای شما می‌سازد.

سفالگری

سفالگری یکی از قدیمی‌ترین هنرها در سطح جهان است که طرفداران بسیاری هم دارد. بسیاری از نمونه‌های قدیمی متعلق به دوران باستانی ایران است. به عنوان مثال در کاوش‌های شهر سوخته، ظروف سفالی از نخستین آثاری بودند که پیدا شدند. ظروف سفالی به واسطه‌ی نقش و نگارهای قدیمی که دارند به عنوان یک اثر تاریخی بسیار مورد توجه مورخان قرار می‌گیرند. به نوعی در دوران ابتدایی تاریخ، انسان‌ها برای ثبت وقایع روز و حتی افکار خود از ظروف سفالی استفاده می‌کردند. بنابراین مطالعه بر روی ظروف سفالی قدیمی می‌تواند اطلاعات منحصر به فردی در زمینه‌ی زندگی انسان‌های نخستین در اختیار ما بگذارد. سفالگری هم یکی دیگر از آن صنایع دستی است که به عنوان هنر و اثر تاریخی به صورت توامان مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

خاتم کاری

ظروف زیبایی که عموما در قالب رنگ‌های بژ و طلایی در بازارهای قدیمی ایرانی خود را به نمایش می‌گذارند نتیجه‌ی صنعت زیبایی به نام خاتم نفیس و صبر و حوصله‌ی خاتم کارانی هستند که به خوبی اشکال هندسی مختلف الاضلاعی را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند تا در نهایت یک شکل زیبا واحد بسازند.

ظروف خاتم ظروف زیبایی هستند که از تلفیق اشکال هندسی مختلف الاضلاع ایجاد می‌شوند و هرکدام از این اشکال هندسی می‌تواند از جنس چوب‌های مختلف، استخوان‌های حیواناتی مانند اسب و شتر، عاج فیل یا صدف باشد. البته که در میان این اشکال مختلف الاضلاع از جنس‌های متفاوت از مفتول‌های فلزی هم برای اتصال استفاده می‌شود. ظروف خاتم کاری یک ترکیب بی نظیر از عناصر طبیعت هستند که با هنر دستان خاتم کاران صبور ساخته می‌شود.

قلم زنی

قلم زنی یکی از قدیمی‌ترین هنرهای ایرانی است؛ هنری که در دوران هخامنشیان شکل گرفت و در دوران ساسانیان به اوج خود رسید. قلم زنی یکی از هنرهای اصیل ایرانی (اصفهانی) است که هنرمند با استفاده از چکش و قلم و با تکیه بر خلاقیت خود یا متناسب با موضوعی که مد نظر دارد؛ نقوش مختلفی را بر اشیایی از جنس مس، طلا، برنج و نقره ایجاد می‌کند. با قدم زدن در مکان‌های اصیل اصفهان حتی می‌توانید تابلوهای بزرگی از این هنر برجسته پیدا کنید که بازارهای قدیمی اصفهان را با دقیق‌ترین جزئیات برای شما به تصویر می‌کشد.

در ایران سبک‌های مختلفی از قلم زنی وجود دارد که در هر کدام از روش‌های مختلفی برای شکل گرفتن نقوس بر سطح اشیاء استفاده می‌شود. در اصفهان همچنان استفاده از قلم در اندازه‌های مختلف و چکش رواج دارد. در گوشه‌ای از میدان نقش جهان آوای قلم زنی مردم هنرمند اصفهان، شما را وادار می‌کند که خود را تا پای صحنه‌ی زیبای خلق نقوش و داستان‌های جدید هنرمندان این عرصه برسانید و از زمان آفرینش این آثار زیبا لذت ببرید.

دکوراسیون مدرن

در قرن 19 میلادی به دنبال مکتب مدرنیسم و در واکنش به طراحی‌های تصنعی و بیش از حد در هنر شکل گرفته است و در ادامه به اوج خود رسیده است. در واقع شکلگیری این سبک از طراحی و هنر در واقع در واکنش به دوران اوج زندگی صنعتی و استفاده از مواد صنعتی در زندگی روزمره شکل گرفته است.

به همین جهت است که از ساده‌ترین طرح‌ها، رنگ‌ها و چیدمان‌ها در دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شود. خطوط ساده، رعایت یک نظم خاص در چینش محیط، استفاده از رنگ‌های اولیه، فرم‌های انتزاعی و رعایت تم رنگی خنثی در اکثر موارد از عناصر و اصول اساسی دکوراسیون مدرن هستند.

بیشتر بخوانید: مقاله ایده دکوراسیون خانه های کوچک را از دست ندهید.

این نوع دکوراسیون در دنیای امروز به این علت که می‌تواند در میان پر زرق و برق بودن و شلوغی جهان بیرون یک محل آرامش بخش فراهم کند؛ طرفداران زیادی دارد.

استفاده از صنایع دستی به واسطه‌ی اینکه تلفیقی از هنر و تاریخ هستند و هرکدام ویژگی‌های مخصوص خود را دارند؛ می‌تواند یکی از بهترین کارهایی باشد که در طراحی مدرن از آن استفاده می‌شود.

هنرهای ایرانی تنوع بسیار خوبی دارند که می‌توانند در بخش‌های مختلف محیط مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه با تعدادی از این هنرهای دستی که می‌توانند ما را در طراحی یک دکوراسیون مدرن همراهی کنند آشنا می‌شویم. 

  • فرش دستبافت ایرانی

در ایران دست بافته‌ها به عنوان یکی از اصیل‌ترین هنرهای دستی شناخته می‌شود که بخش زیادی از فرهنگ اقوام مختلف ایرانی را به صورت تصویری برای شما روایت می‌کند. از دست بافته‌های ایرانی می‌توان به فرش‌، گلیم، جاجیم و گبه اشاره کرد. در هرکدام از این دست بافته یکسری قواعد و قوانین حاکم است که اصالت محصول را به مصرف کننده‌ی نهایی نشان می‌دهد. به عنوان مثال گلیم یکی از دست بافته‌های ایرانی است که با استفاده از ابریشم، موی بز و پشم گوسفند در طرح‌های شلوغ بافته می‌شود.

جاجیم یکی دیگر از دست بافته‌های ایرانی است با استفاده از پشم حیوانات است با این تفاوت که در جاجیم از طرح‌هایی ساده‌تر استفاده می‌شود و به صورت دو رو بافته می‌شود.

علاوه بر آنها گبه هم یک دست بافته از جنس قالی است که با پرزهای بلندتر بافته می‌شود و در طرح‌های آن از اشکال هندسی بسیار ساده برای روایت داستان‌های محلی استفاده می‌شود.

در صنایع دستی تیامات شما می‌توانید قالیچه نفیس مورد نظر خود را خریداری تا با ارسال رایگان به همراه یک ضمانت نامه‌ی 10 ساله به دستتان برسد.

  • ظروف سفالی

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هنرهای دستی ایرانی ظروف سفالی است که به شکل‌های مختلف می‌تواند در طراحی دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد. شما می‌توانید ظروف سفالی قدیمی به عنوان یک اثر هنری و تاریخی در طراحی منزل خود استفاده کنید یا کوزه‌های سفالی هنر دست هنرمندان معاصر را در قسمت‌های منزل خود مورد استفاده قرار دهید.

  • ظروف فیروزکوبی

 ظروف فیروزکوبی یکی از اصیل‌ترین هنرهای ایرانی است که در نهایت سادگی زیبایی منحصر به فردی برای شما به ارمغان می‌آورد. ظروف فیروزکوبی یکی از هنرهای دستی اصفهان است که سنگ‌های فیروزه بر بدنه‌ی ظروف مسی قرار می‌گیرد و یک تضاد رنگی زیبایی را به وجود می‌آورد. محصولات نفیس یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که در صنایع دستی تیامات می‌توانید پیدا کنید. در صنایع دستی تیامات برای تولید ظروف فیروزکوبی از فیروزه‌ی اصل نیشابور و مس با کیفیت استفاده می‌شود و در نهایت با یک ضمانت‌نامه‌ی 10 ساله برای شما ارسال می‌شود.

  • ظروف مس و پرداز

 یکی دیگر از محصولات زیبایی که از مس نشات میگیرد و زیبایی بسیاری برای شما به ارمغان می‌آورد؛ ظروف مس و پرداز است. در این ظروف از دو هنر مسگری و میناکاری به صورت تلفیقی استفاده می‌شود. در واقع در ابتدا یک ظرف مسی پرداخت می‌شود و نقوشی در قسمت‌هایی از آن نقش می‌بندد و پس از آن در قسمت‌هایی از آن هنر میناکاری به کار می‌رود. در واقع با استفاده از این ظروف شما با یک تیر دو نشان می‌زنید و دو هنر اصیل ایرانی را در دکوراسیون خود به کار می‌برید.در صنایع دستی تیامات، در ظروف مس و پرداز پس از ساخته شدن 5 لایه پلی استر برای محافظت از ظرف استفاده می‌شود و در نهایت با یک ضمانت‌نامه‌ی 10 ساله برای شما ارسال می‌شود.

  • ظروف خاتم کاری: ظروف خاتم همان ظروفی هستند که با ظرافت‌های خاص خود توجه رهگذران را تماما به خود جلب می‌کنند. در ظروف خاتم از چند ضلعی‌های مرتبی از جنس چوب‌های مختلف و استخوان‌های حیوانات و فلزات استفاده می‌شود. در صنایع دستی آقاجانی می‌توانید ظروف خاتم را در ابعاد و اشکال متنوع و مختلف با یک ضمانت‌نامه‌ی 10 ساله به دست شما می‌رسد و می‌توانید به عنوان یکی از تزئینات منحصر به فرد در دکوراسیون خودتا استفاده کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *