مقالات

روز جهانی صنایع دستی، فرصتی برای پاداش هنر و اصالت

رسم است که برای نشان دادن اهمیت و احترام جهانی نسبت به یک مسئله، یک روز خاص در تقویم را به آن نسبت داد. در این تاریخ‌ها تلاش می‌شود تا آگاهی عموم جامعه نسبت به آن مسئله بیشتر شود یا کارهایی در جهت پاسخ به دغدغه‌های مربوط به آن موضوع انجام شود. در این نوشته می‌خواهیم در ارتباط با روز جهانی صنایع دستی صحبت کنیم. اگر شما هم از علاقه‌مندان به حوزه‌ی صنایع دستی هستید؛ مطالعه‌ی این متن برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

10 ژوئن| روز جهانی صنایع دستی به پیشنهاد ایران

پس از جنگ جهانی دوم صنایع دستی به عنوان یکی از رویکردهای فرهنگی هنری مورد توجه جهانی قرار گرفت و به همین جهت در تاریخ 10 ژوئن 1964 نخستین کنفرانس بین المللی با موضوع صنایع دستی در نیویورک برگزار شد.

در پایان این همایش دستوری مبنی بر تاسیس شورای جهانی صنایع دستی به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های یونسکو صادر و در دستور کار قرار گرفت. اساس و بنیان این شورا براساس اهداف زیر شکل گرفت:

 •   بالا بردن سطح دانش و آگاهی فعالان این عرصه
 • حفظ و نگهداری صنایع دستی به عنوان یک ارزش جهانی مشترک
 • ایجاد یک همبستگی در میان فعالان این صنعت و استفاده از تلاش آنان در پیشبرد اهداف جهانی

در سال 1347 خورشیدی (1968 میلادی) کشور ایران به عضویت این شورا در آمد و از آن سال فعالیت خود را در این شورا به عنوان یک کشور فرهنگ دوست آغاز کرده است. در سال 1389 خورشیدی (2010 میلادی) کشور ایرانی پیشنهادی مبنی بر تعیین تاریخ 10 ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی در شورا مطرح کرد که مورد استقبال و موافقت شورا قرار گرفت. از آن سال به بعد تاریخ 10 ژوئن، تاریخ برگزاری اولین کنفرانس بین المللی با محوریت صنایع دستی، به عنوان روز جهانی صنایع دستی مورد توجه قرار گرفته است.

صنایع دستی چیست؟

هر اثر هنری و صنعتی را نمی‌توان تنها به واسطه‌ی آفرینش بر اساس خلاقیت و کار دست در رده بندی صنایع دستی قرار داد و برای اینکه یک اثر هنری در این دسته بندی قرار بگیرد باید یک سری ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 •  به نمایش گذاشتن هویت و اصالت فرهنگی یک ملت
 • نسبت به دیگر رشته‌های هنر و صنایع مختلف نیازی به سرمایه‌گذاری‌های کلان وجود ندارد
 • امکان رشد و توسعه در مناطق جغرافیایی مختلف
 • امکان ایجاد مراکز تولیدی به منظور کسب سود بیشتر به آسانی
 • امکان تامین مواد اولیه از داخل کشور
 • کمک به رشد و توسعه‌ی اقتصادی
 • یک محصول مناسب برای صادرات و آشنایی مردم کشورهای دیگر با فرهنگ اصیل ایرانی

صنایع دستی ایران

ایران یکی از معدود کشورهایی است که تعداد زیادی از اقوام مختلف را در هر قسمت از جغرافیای خود جای داده است و هر کدام از این اقوام ایرانی یکی از آثار اصیل و منحصر به فرد خود را وارد این کشور کرده‌اند.

به علت همین تنوع قومیتی است که ایران به یکی از غنی‌ترین و موثرترین کشورها در زمینه‌ی صنایع دستی شناخته می‌شود. از صنایع دستی‌های مختلف ایران می‌توان به گلیم، جاجیم، ظروف سفالی، ظروف فیروزه کوب و مسگری‌های ظریف اصفهان اشاره کرد.

رهنگ و هنر ایرانی چیزی نیست که جامعه‌ی جهانی از آن اطلاعی نداشته باشد اما متاسفانه آگاهی چندانی از این بخش هنر در میان مردم ایران وجود ندارد. در ادامه با 2 کاری که می‌توانید جهت پاسداشت این بخش از هنر ایران در روز جهانی مربوط به این آثار انجام دهید، آشنا می‌شوید.

 1. اگر شما از علاقه‌مندان به عرصه‌ی صنایع دستی هستید و اطلاعات خوبی در این زمینه دارید؛ در این روز جهانی می‌توانید اطلاعات خود از راه‌های مختلف مانند اشتراک گذاری یک پست در اینستاگرام، اشتراک یک متن در این رابطه در رسانه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و کارهایی دیگر که به طرق مختلف آگاهی عمومی جامعه را از این هنر منحصر به فرد حتی به مقداری اندک افزایش دهد.
 2. اگر شما از علاقه‌مندان به عرصه‌ی صنایع دستی ایران هستید اما اطلاعات چندانی در این زمینه ندارید؛ می‌توانید در این روز خاص که به این هنر و صنعت خاص اختصاص داده شده است از طریق مطالعه مجلات، کتاب و مقالات اینترنتی اطلاعات خود را بالا ببرید. البته که به خاطر داشته باشید اگر زمانی فرصت انتقال این اطلاعات به شخص دیگری وجود داشت؛ حتما این کار را انجام دهید تا آگاهی عموم جامعه به صورت پلکانی افزایش یابد.

اصفهان| شهری با عنوان شهر صنایع دستی در سطح جهانی

حتما اطلاع دارید که در یونسکو لیستی از میراث فرهنگی و هنری جهانی وجود دارد، علاوه بر آن، در یونسکو لیستی از اسامی شهرهای مختلف در سطح جهان وجود دارد که هر کدام به عنوان مرجع هنر یا فرهنگ خاصی شناخته می‌شوند. با افتخار می‌توان گفت که اسامی چند شهر ایران در این لیست وجود دارد که هرکدام با سرگذشت یک هنر و فرهنگ اصیل ایرانی گره خورده است. اصفهان یکی از شهرهای این لیست است و به آن در این لیست با عنوان شهر صنایع دستی اشاره شده است.

اصفهان در فرهنگ عموم جامعه‌ی ایرانی هم به عنوان مهد فرهنگ و هنر شناخته می‌شود. در دیدگاه جهانی این مهد فرهنگ و هنر، به عنوان مولد و گهواره‌ی تعداد زیادی هنر ایرانی هم شناخته می‌شود.

تولیدات صنایع دستی در اصفهان بسیار گسترده است و بخش اعظمی از آن را ظروف زیبایی که به روش‌های مختلف تزئین شده‌اند به خود اختصاص می‌دهند. منبت کاری، معرق کاری، ظروف فیروزه کوبی و ظروف مینا بخشی از هنر اصیل نصف جهان هستند. در صنایع دستی تیامات شما می‌توانید با این صنایع خلاقانه اصفهان بیشتر آشنا شوید و خریدهای مورد علاقه‌ی خود را انجام دهید.

آشنایی با بخشی از صنایع دستی اصفهان

نصف جهان آثار متنوع زیادی دارد اما محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین آنها صنایعی هستند که در قالب ظروف زیبا و قابل توجهی در بازارهای قدیم اصفهان به نمایش گذاشته می‌شوند. ممکن است شما هم مانند اکثریت جامعه‌ی ایرانی تنها با اسامی این ظروف آشنا باشید و با جزئیات آنها آشنایی ندارید. در ادامه با 3 مورد از این ظروف تولید شده که از محبوب‌ترین هنرهای ایران هستند، آشنا خواهید شد.

خاتم کاری

ظروف زیبایی که عموما در قالب رنگ‌های براق و طلایی در بازار قدیمی میدان نقش جهان خود را به نمایش می‌گذارند نتیجه‌ی صنعت زیبایی به نام خاتم کاری و صبر و حوصله‌ی خاتم کارانی است که به خوبی اشکال هندسی مختلف الاضلاعی را در کنار یکدیگر قرار داده‌اند.

ظروف خاتم ظروف زیبایی هستند که از تلفیق اشکال هندسی مختلف الاضلاع ایجاد می‌شوند و هرکدام از این اشکال هندسی می‌تواند از جنس چوب‌های مختلف (آبنوس،کبود، گردو و …)، استخوان‌های حیواناتی مانند اسب و شتر، عاج فیل یا صدف باشد. در میان این اشکال هندسی از مفتول‌های فلزی هم استفاده می‌شود.

ظروف خاتم کاری یک ترکیب بی نظیر از عناصر طبیعت هستند که با هنر دستان خاتم کاران صبور ساخته می‌شود و زیبایی را در مقابل چشمان شما به نمایش می‌گذارد. شما می‌توانید در صنایع دستی تیامات ظروف خاتم کاری زیبایی را می‌توانید با ضمانت 10 ساله خریداری کنید.

فیروزه کوبی| ترکیبی زیبا از مس و فیروزه

فیروزه کوبی روی مس دقیقا همان هنری است که با درخشش سنگ‌های فیروزه بر ظروف مختلف در پشت ویترین مغازه می‌تواند نگاه شما را خیره‌ی خود کند. فیروزه خود به تنهایی چشمان بیننده را مجذوب خود می‌کند حال اگر این فیروزه بر ظروف مسی کوبیده شود و یک اثر هنری بسازد تضاد زیبای این دو عنصر طبیعی جذابیت دو چندان به ظروف می‌بخشد. در این هنر می‌توان از ظروفی به جنس‌های مس، برنج، نقره یا برنز استفاده کرد.

در این صنعت از قطعات کوچک فیروزه استفاده می‌شود که بدون رعایت نظمی خاص در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. البته که هرچه در ظروف فیروزه کوبی تراکم سنگ‌های فیروزه بیشتر باشد، قطعات کوچک‌تری از سنگ فیروزه استفاده شده باشد و نظم بیشتری در قرار گرفتن قطعات در کنار یکدیگر رعایت شده باشد؛ آن ظرف ارزش بیشتری دارد. ظروف فیروزه کوبی یکی از محصولات با کیفیت صنایع دستی تیامات هستند که در ابعاد مختلف برای پاسخ به نیازهای مختلف شما ساخته می‌شوند.

قلم زنی

قلم زنی یکی از قدیمی‌ترین هنرهای ایرانی است که براساس برخی گفته‌ها در دوران هخامنشیان شکل گرفت و در دوران ساسانیان به اوج خود رسید. قلم زنی یکی از هنرهای اصیل ایرانی است که هنرمند با استفاده از چکش و قلم و با تکیه بر خلاقیت خود نقوش مختلفی را بر اشیایی از جنس مس، طلا، برنج و نقره ایجاد می‌کند. با قدم زدن در مکان‌های اصیل اصفهان حتی می‌توانید تابلوهای بزرگی از این هنر برجسته پیدا کنید.

در ایران سبک‌های مختلفی از قلم زنی وجود دارد که در هر کدام از روش‌های مختلفی برای شکل گرفتن نقوس بر سطح اشیاء استفاده می‌شود. در اصفهان همچنان استفاده از قلم در اندازه‌های مختلف و چکش رواج دارد. در گوشه‌ای از میدان نقش جهان آوای قلم زنی مردم هنرمند اصفهان، شما را وادار می‌کند که خود را تا پای صحنه‌ی زیبای خلق نقوش و داستان‌های جدید هنرمندان این عرصه برسانید.

البته که شما با استفاده از صنایع دستی تیامات می‌توانید مرغوبترین ظروف قلم زنی را پیدا کنید و به راحتی یک خرید عالی از میان آثار اصفهان را از هر کجای ایران به ثبت برسانید تا با ارسال رایگان به دست شما برسد.

کلام آخر

در این نوشته با روز جهانی صنایع دستی، صنایع دستی ایران آشنا شدید اگر شما هم از فعالان و علاقه‌مندان به این عرصه هستید فراموش نکنید در این روز جهانی قدمی بردارید و علاوه بر حمایت از این هنر بی‌مانند و اصیل، ارزش آن را به جهانیان نشان دهید. در صورت نیاز برای گرفتن راهنمایی برای خرید انواع این هنر زیبا می‌توانید با کارشناسان و پشتیبانان ما ارتباط برقرار کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *